Wpis

środa, 31 sierpnia 2011

Nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. złotych za wskazanie kto zdewastował fotoradar w miejscowości Motylewo

Od 1 lipca br. Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła ujawniać, za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych, naruszenia polegające na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości. Fotoradary będące w dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego pracują w systemie ciągłym, tzn. 24-godzinnym.
 
Przez półtora miesiąca funkcjonowania systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym doszło już do kilku przypadków dewastacji i kradzieży urządzeń. Ostatni tego typu akt wandalizmu miał miejsce w tym tygodniu. W  dniu 17 sierpnia o godz. 6.30 w miejscowości Motylewo  na drodze wojewódzkiej nr 132 (woj. lubuskie) pracownik Inspekcji ujawnił dewastację masztu, w którym znajdowało się urządzenie rejestrujące. Maszt został przewrócony przez cofający samochód ciężarowy. Następnie sprawcy oblali obudowę cieczą łatwopalną i podpalili. Sprawcy po przewróceniu masztu włamali się do wnętrza obudowy i usiłowali zniszczyć fotoradar poprzez uderzenia siekierą. Prawdopodobnie nie jest uszkodzony twardy dysk, zatem zdjęcia kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość zostaną odzyskane. Zdewastowany maszt został usunięty z pobocza drogi.
 
Główny Inspektor Transportu Drogowego zwraca się z apelem do mieszkańców lub świadków zdarzenia o pomoc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa. Dla osoby, która pomoże w zidentyfikowaniu i zatrzymaniu sprawców dewastacji fotoradaru w miejscowości Motylewo zostanie ufundowana nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. złotych.
To nie pierwszy akt wandalizmu. W połowie lipca na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Pszczyna zostało skradzione urządzenie rejestrujące. Złodzieje dodatkowo uszkodzili (poprzecinali) przewody elektryczne, które zasilały maszt. Kilka dni wcześniej zdewastowano (podpalono) maszty wraz z obudowami w Kielcach i w miejscowości Goczałkowice-Zdrój. W tym ostatnim miejscu zniszczeniu uległo również urządzenie rejestrujące. Do aktu wandalizmu doszło także w Łodzi, gdzie zniszczony został obiektyw fotoradaru oraz w miejscowości Franciszkowo przy drodze krajowej nr 16 w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie miała miejsce nieudana próba kradzieży urządzenia (powyginano drzwiczki obudowy).

Źródło: http://www.gitd.gov.pl/content/nagroda-za-wskazanie-sprawcow-dewastacji-fotoradaru

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
gitd
Czas publikacji:
środa, 31 sierpnia 2011 07:37

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

Loading

Opcje Bloxa